Mangonun faydaları nelerdir?

Mangonun faydaları

Mango; bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Cildi gençleştiren, sindirimi düzenleyen, vücuttaki sıvı dengesini düzenlediği için sıcak çarpmasını önleyen mango meyvesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan araştırmalarda; mangonun görme sorunlarına iyi geldiği görülmüştür. Beta-keratin bakımından zengin olan mango bağışıklık sistemini güçlendirmektedir ve antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu bakterilerden koruyabilmektedir. Mango aynı zamanda beyin ve kemik sağlığını koruyan bir meyvedir.

Mango nasıl yenir? Nasıl dilimlenir?

Mango, kabuğuna bıçak yardımıyla yapılan izler takip edilerek muz gibi soyulabilen ve dilimlenerek çiğ olarak tüketilebilen bir meyvedir. İkiye bölünmüş mango meyvesini kaşık yardımıyla kabuğundan kolayca ayırabilirsiniz. Mangoyu kesmeden önce olgun olup olmadığına bakmalısınız. Mangonun olgunluğunu anlamanın iki yolu vardır:

  1. Mangoyu kokladığınızda tatlı bir aroması varsa, mango yenmeye hazırdır.
  2. Meyveye bastırın. Eti yumuşaksa mango olgun demektir.

Mango dilimlemek için bir kesme tahtasına, keskin bir bıçağa, kaşığa ya da soyacağa ihtiyacınız var. İlk yöntemde mangoyu bıçak çekirdeğe deyene kadar uzunlamasına kesin, daha sonra bıçağı bir kez daha mangonun etrafında çevirin. Kaşığı alın ve kesiğe geçirip esneterek meyvenin çekirdekten ayrılmasını sağlayın. Mango bu şekilde kolayca ayrılabilir. Mangoyu birer lokmalık parçalar halinde doğramak için önce etli kısmı uzunlamasına, daha sonra enlemesine keserek küçük küpler oluşturun. Etli kısmın ayrılmasını kolaylaştırmak için kabuğu ters yüz edin. Parçalar bir çatal ya da bıçak yardımıyla kabuktan kolayca ayrılabilir.

Eğer mangoyu meyve soyacağı ile soymak istiyorsanız, önce mangoyu ılık suda yıkayın. Böylece kabuk meyveden daha kolay ayrılacaktır. Soyduğunuz mangoyu kesme tahtasına diklemesine koyun ve keskin bir bıçakla çekirdeğinin yanından geçecek şekilde uzunlamasına kesin. Üç dilim elde edin. Orta dilimde çekirdeğin etrafında kalan taze meyve bir bıçak yardımıyla dikkatle kesilebilir. Bundan sonra mangoyu birçok leziz tarifte kullanabilirsiniz. Mango salatası, mango köri, mango dondurma yapabilirsiniz.

Mango hangi tariflerde kullanılabilir?

Dilimlenen, ezilen mango meyvesini tatlı ve pastalarda, dondurmalarda, sos yapımında kullanabilirsiniz. Tatlı lezzetli ve hoş kokusu mangoyu iyi bir reçel ve makaron malzemesi de yapmaktadır. Mangoya; meyve suyu, smoothie, meyve salatası yapımında ve sütlü tatlılarda yer verebilirsiniz. Meyveli bir içecek için mango smoothie ve diyet listesine uygun hafif bir lezzet için mangolu kinoa salatasını tercih edebilirsiniz.

Mango Asya ve Doğu ülkelerinde sirkeli konserve yapılmakta, kimi zaman da balık ve et yemeklerinin yanında servis edilebilmektedir.

Mango nasıl muhafaza edilir?

Olgunlaşmış bir mango meyvesi üç güne kadar buzdolabında muhafaza edilebilmektedir. Olgunlaşmamış mangonun ise oda ısısında 3-4 gün bekletilmesi gerekmektedir.

  • Atatürk Mah. Bandırma Cad. No : 31/ 1B (Otel Basri Giriş Karşısı) KARESİ / BALIKESİR
  • 0 266 243 02 88
  • 0 532 451 0 852
  • 0 266 243 02 78
  • info@elmalisigorta.com
Copyright 2020 © Elmalı Sigorta - Tüm Hakları Saklıdır.

Özgüweb Tasarım ve Yazılım Hizmetleri